Auktion pågår nu, 19 st utrop

Träffar: 254   [1] 2 3 ... 13 Nästa »

Sedel, Ming dynastin, utför på papper från mullbärsbark, stämplad med rött sigill från kejsaren Hung-Wu 1368-1399, ca 34x22cm, ramad Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10671

Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:00:00

Pokal med lock Borgila, 1938, höjd 18,5cm, sterlingsilver Vikt: 659,5 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10673

4 000 kr

Budledare: redrum Antal bud: 1

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:00:30

Skål Georg Jensen, modell 414, höjd 8cm, Ø15,5cm, silver 925/1000 Vikt: 204,1 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10675

2 000 kr

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:01:00

Skål Georg Jensen, modell 414C, höjd 10,5cm, Ø22cm, silver 925/1000 Vikt: 408,3 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10676

3 500 kr

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:01:30

Skål Georg Jensen, modell 414C, höjd 10,5cm, Ø22cm, silver 925/1000 Vikt: 389 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10677

3 500 kr

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:02:00

2 Skålar Georg Jensen, modell 42, 1900-tal (ena stämplad 1918), svenska importstämplar, höjd 5,5cm , bredd 12cm, silver 830/1000 Vikt: 243,9 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10680

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:02:30

Skål Georg Jensen, modell 17, höjd 10cm, Ø11,2cm, silver 925/1000 Vikt: 162,3 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10681

2 000 kr

Budledare: robphi Antal bud: 1

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:03:00

Bordständare Georg Jensen, modell 12 (alternativt 13, otydlig stämpel), stämplad 1918, svenska importstämplar GABF, höjd 8,5cm, längd 13cm, silver 830/1000 Vikt: 176,4 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10683

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:03:30

Skrin med lock Georg Jensen, modell 89, svenska importstämplar GABF, insats i trä, BxHxD 13,5cmx4,8x9,8cm, silver 830/1000 Vikt: 349,3 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10684

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:04:00

Bålskål, vapenporslin, Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal, dekor i grisaille, guld och emaljfärger av s.k. Carolinermynt avbildade runt om från 1718. Mynten efter Karl XII's silvermynt, diameter 28,5 cm, sprickor, kantlagning  Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Auktionsnummer: SE1.20240522.A10761

Keramik, porslin & glas / Vaser & skålar Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:04:30

Auktionsnummer: SE1.20240522.A40585

Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:05:00

Tavla, olja a på duk Madeleine Pyk, Cheetha, signerad, ca 85x95cm, mindre slapp duk, svagt tryckmärke.  Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Auktionsnummer: SE1.20240522.A45532

Konst & antikviteter / Grafik Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:05:30

Tavla, olja a på duk Madeleine Pyk, Noaks Ark, signerad, ca 130x100cm, mindre lagning, något mindre färgbortfall, ram med märken. Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Auktionsnummer: SE1.20240522.A45533

Konst & antikviteter / Måleri Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:06:00

Tavla, Axel Törneman tilskriven, ej signerad, text a tergo:

Auktionsnummer: SE1.20240522.A50028

Stänger: 2024-05-22 19:06:30

Bojan/Ingefärskrus, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av flodlandskap, höjd 17cm, saknar lock, nagg, åldersbetingat slitage  Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE1.20240522.A52576

Keramik, porslin & glas / Asiatiskt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:07:00

Skål, porslin, Musselmalet, helblond, Kunglig Dansk, nr 1022, omarbetad från uppsatsskål, Ø28cm, lagning vid kant Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE1.20240522.A52589

Stänger: 2024-05-22 19:07:30

Skulptur, glas,

Auktionsnummer: SE1.20240522.A52753

250 kr

Keramik, porslin & glas / Skulpturer Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:08:00

Två Ljusstakar, år 1964 samt 2001, höjd ca 15-16cm, fylld botten, silver, bruttovikt: 399,7gram Vikt: 399,7 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A52774

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:08:30

Ett par manschettknappar, Van Cleef & Arpels, med cabochonslipade safirer, stämplade VCA nr: 337274, Ø 12mm, 18K guld Vikt: 21,9 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A53022

Guld / Övriga smycken Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:09:00

Ett par örhängen, Van Cleef & Arpels, med briljantslipade diamanter totalt ca 1,00ct, kvalitet ca River-TW (D-F)/VVS-VS, stämplad VCA, nr: B3015A50, höjd 18mm, bredd 10mm, clips, 18K guld Vikt: 8,8 g

Auktionsnummer: SE1.20240522.A53023

Guld / Örhängen Östermalm

Stänger: 2024-05-22 19:09:30

[1] 2 3 ... 13 Nästa »