Ett par örhängen med antikslipade diamanter totalt ca 1,75ct, Ø 9mm, omarbetade, korta stift, ej stämplade, skeva, 18K guld. Vikt: 3,2 g

5 400 kr

(kgeorge)

Auktnr SE1.20241023.A59194
Varukategori Guld / Örhängen
Utropspris 5 000 kr
Aktuellt bud 5 400 kr
Stänger 2024-10-23 19:53:30
Provision 810 kr
Frakt 129 kr

Ring med briljantslipad diamant ca 0,80ct, kvalitet ca Cr-TCa(L-M)/VS, stl: 18¼, 18K vitguld Vikt: 5,1 g

Väska/clutch, Saint Laurent, YSL Pouch Monogramme, Cassandre Matlassé pouch, grain de poudre leather, svart präglat kalvläder, mått 20 x 12 cm, snr: AIM 636312-0721, fläckar/bruksslitage, dustbag samt ytterkartong. Nypris 395euro.

Väska/clutch, Saint Lauren...

Ring, halvallians, med briljantslipade diamanter 5 x ca 0,15ct, kvalitet ca TW(F-G)/VS, stl: 18, tillverkad av C.F. Carlman, Stockholm år 1985, 18K vitguld, vikt 3,4gr Vikt: 3,4 g

Ring med briljantslipade diamanter, mittsten 0,72ct, lös i fattning, kvalitet W(H)/SI2, VG/EX/EX, vikt samt kvalitet enligt kopia på GIA certifikat, lasergraverad rondist: GIA 6231984991, sidostenar 12 x ca 0,03ct, stl: 18, 18K vitguld Vikt: 5,9 g

Armband, Art Deco, med safirer och gammalslipad diamant, ca 0,05ct samt rosenslipade diamanter, med svensk importstämpel, längd 17cm, bredd 2-10mm, 18K guld samt platina, vikt 6,0gr Vikt: 0 g

Ring i karmosémodell med briljantslipade diamanter, totalt ca 1,00ct, kvalitet ca TW(F-G)/VVS-VS, stl: 17½, ostämplad, bristning i skena, 18K vitguld Vikt: 3 g

Ring i karmosémodell med b...

Ett par örhängen med anti...

Damur, Baume & Mercier, med briljant- samt åttkantsslipade diamanter totalt ca 1,75ct, manuell, längd 18½cm, bredd 18mm, 14K vitguld, bruttovikt vikt 23,0gr Vikt: 23 g

Ring, tvillingmodell, med briljantslipade diamanter, 2 x ca 0,50ct, kvalitet ca TW-W(G-H)/VS, stl: 18, två klor med sprickor, 18K vitguld Vikt: 6,4 g

Plånbok Louis Vuitton, monogramcanvas, datumkod Spanien 2013, # GI2103 med kvitto-2013, dustbag, kartong, längd ca 18,8cm

Plånbok Louis Vuitton, mon...

Skulptur Ernst Billgren, ljusbäraren, kandelaber för 4 ljus, signerad EB och numrerad 31/100. Brons delvis bemålad. Höjd 30, bredd 26 och djup 28 cm, höjd med med träsockel ca 40cm Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Ring med antikslipade diamanter, mittsten ca 0,15ct, sidostenar 8 x ca 0,05ct (två åttkantslipade), totalt ca 0,55ct, stl:16, bredd 1,5-12mm, 18K guld.  Vikt: 2,5 g

Ett par örhängen med safir & diamanter ca 10x0,03ct vardera, längd ca 10mm, bredd ca 8mm, 18K Vikt: 2,8 g

Ett par örhängen med safi...

Handväska Louis Vuitton, Mahina burgundy, date code TH 4008, tillverkad vecka 40, 2008, i Frankrike, längd ca slitage Skickas med postpaket.

Handväska Louis Vuitton, M...

Tändare ST Dupont, förgylld metall, numrerad ER4607, höjd 4,5cm, med etui, bruksslitage.

Tändare ST Dupont, förgyl...

Kamera Sony A 7RM3, serienummer 3780561, originalkartong, batteri och laddare, två objektiv: Sonnar FE 1.8/55 ZA T* med motljusskydd och filter samt originalkartong, Sony FE 1.8/85 med motljusskydd och filter samt originalkartong, två blixtar med mjuka fodral och originalkartonger,  Wireless Radio Commander, mjukt fodral och originalkartong, smärre slitage, kartonger med bruksslitage.  Skickas med postpaket.

Ring med diamanter ca 1x0,03ct, 8x0,01ct, 39x0,005ct, stl: 18 ¾, bredd ca 2-8mm, 18K Vikt: 2,1 g

Armring med 29st carréslipade safirer, K&EC, Göteborg, 1955, fåtal stenar med mindre nagg samt sprickor, slitage, 18K guld.  Vikt: 16,2 g

Armring med 29st carréslip...

Collier med hängande "M" med briljantslipade diamanter 15 x ca 0,02ct, längd 38cm, höjd på hänge 17mm, 18K vitguld, vikt: 5,2gram  Vikt: 5,2 g

Collier med hängande "M" m...

Herrur Seiko, Ø 38mm, stål, quartz, # 972197, gummiband, stållänk medföljer

Herrur Seiko, Ø 38mm, stå...

Se kontorets övriga auktionsvaror