Sabel, M/1899 för underofficer inom infanteriet, med portepé, fäste av förgylld mässing, lejonkappa och lilla riksvapnet, eneggad rak klinga med graverad text och dekor, svärtad balja, totallängd 100cm, varav klingan 87cm, slitage, ställvis hårt, anfrätt, portepé med mindre skador. Skickas med postpaket.
Auktnr | SE1.20240925.A58674 |
Varukategori | Militaria, vapen & medaljer |
Utropspris | 375 kr |
Aktuellt bud | 650 kr |
Stänger | 2024-09-25 20:21:30 |
Provision | 98 kr |
Frakt | 299 kr |