Sabel, M/1815 för officer vid Livregementets Dragonkår, baljan märkt, Morell & Co, böjd eneggad samt skålslipad klinga, fäste samt beslag av förgylld mässing, rik dekor av lejonhuvud samt vid parerstångens mitt Minerva i profil, mässingsskodd läderbalja, längd 98cm, varav klingan 82cm, slitage, balja med skador/lagad vid läder, klinga med några mindre hack.
Auktnr | SE1.20240925.A53931 |
Varukategori | Militaria, vapen & medaljer |
Utropspris | 6 000 kr |
Stänger | 2024-09-25 20:19:30 |
Provision | 900 kr |
Frakt | 129 kr |