Tavla, blyerts på papper, Karl Axel Pehrson, signerad, dagmått ca 20x29cm, ej examinerad ur ram. Vikt: 0 g Skickas med postpaket. (Omfattas av bus-avgift)

Tavla, blyerts på papper, Karl Axel Pehrson, signerad, dagmått ca 20x29cm, ej examinerad ur ram. Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

600 kr

Auktnr SE1.20240918.R78277
Varukategori Konst & antikviteter / Måleri
Auktionstyp Lagerauktion - kan endast betalas online
Utropspris 600 kr
Stänger 2024-09-18 19:14:00
Provision 90 kr
Frakt 299 kr
Bus-avgift -

Armband med briljant-, samt baguetteslipade diamanter totalt ca 3,75ct, längd 18½cm, bredd 4mm, 18K vitguld Vikt: 20,7 g

Ring, briljantslipad diamant 0,64ct enligt gravyr, ca TW/VS, Ø17¼, bredd:2-6mm, Örns Juvelateljé, Göteborg 1981, vitguld, 18K. Vikt: 3,4 g

Armband, briljantslipade diamanter totalt ca 2,00ct, kvalitet ca TW-W(G-H)/VS, längd 18½cm, bredd 9mm, svenska importstämplar, 18K vitguld   Vikt: 24,2 g

Tändare Cartier # 1A34548,  gulmetall med skadat & fläckigt fodral, i behov utav påfyllnad utav gas (ej funktionstestad)

Tändare Cartier # 1A34548,...

Armband med briljantslipade diamanter 60 x ca 0,03ct samt 10 x ca 0,05ct, totalt ca 2,30ct, kvalitet ca W-Cr(H-J)/SI, längd 18cm, bredd 7mm, 14K guld Vikt: 17 g

Armband med safirer, totalt ca 3,00ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 0,80ct, kvalitet ca TW-W(G-H)/VS,  längd 18cm, bredd 5mm, 18K vitguld Vikt: 16,3 g

Fåtölj, Jetson, formgiven av Bruno Mathsson för Dux, svart skinnklädsel, med nackkudde, etikettmärkt, sitthöjd ca 42 cm, totalhöjd 98 cm, smärre slitage. Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Fåtölj, Jetson, formgiven...

Ett par örhängen med prinsess-, baguette-, samt briljantslipade diamanter, totalt ca 0,60ct, kvalitet ca TW-W(G-H)/VS-SI, en sten saknas men medföljer, mått 10 x 7 mm, stift, 18K vitguld Vikt: 4,2 g

Ett par örhängen med prin...

Collier med diamant ca 1x0,05ct, 40,5-44cm, bredd ca 1mm, Engelbert, med etui & certifikat (defekt/buckligt) Vikt: 1,8 g

Ett par örhängen med odlade saltvattenpärlor, Ø7,5mm, samt briljantslipade diamanter totalt 2,65ct, höjd 35mm, bredd 20mm, stift samt clips, 18K guld  Vikt: 33,4 g

Ett par örhängen med odla...

Ring med ovalslipade safirer, 2 x ca 1,25ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 1,50ct, stl: 17½, sprickor i skena, 18K vitguld Vikt: 6,8 g

Damur, Omega Seamaster, Ø22mm, manuell, guld på stål, armband X-länk i 18K, längd:15,5cm, bredd:7mm, bruttovikt:20,6g.

Damur, Omega Seamaster, Ø2...

Matta, Märta Måås-Fjetterström AB, Barbro Nilsson, Stjärnflossa, gult och grönt, ca 180x185cm, slitna fransar, smärre fläckar, smuts, behov av rengöring, signerad BN. Komponerad 1957. Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Matta, Märta Måås-Fjette...

Ring med blå bestrålad topas, ca 4,18ct, samt briljant- och trapetsslipade diamanter totalt ca 1,00ct,  flertalet sprickor/nagg, stl: 17, 14K vitguld Vikt: 8,4 g

Ring med blå bestrålad to...

Sabel, M/1815 för officer vid Livregementets Dragonkår, baljan märkt, Morell & Co, böjd eneggad samt skålslipad klinga, fäste samt beslag av förgylld mässing, rik dekor av lejonhuvud samt vid parerstångens mitt Minerva i profil, mässingsskodd läderbalja, längd 98cm, varav klingan 82cm, slitage, balja med skador/lagad vid läder, klinga med några mindre hack.

Sabel, M/1815 för officer ...

Ring med ovala safirer samt briljantslipade diamanter, 20 x ca 0,04ct, kvalitet ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl: 16, 14K vitguld Vikt: 6,5 g

Herrur Omega Genéve, 14K, ref-nr:1669163, serie-nr:33846178, kaliber 1012,slitage,  Ø 35mm, automatic, repigt glas, med läderband

Herrur Omega Genéve, 14K, ...

Fickur Omega, röd 12:a, innerboett av silver, manuell, liten sekundvisare, boettnummer 579577, Ø50mm, silver, bruttovikt 72,2g

Fickur Omega, röd 12:a, in...

Åtta utmärkelsetecken, miniatyrer. Svärdsorden, emalj och 18K guld, medalj "För Sverige", 18K, bruttovikt 2,9g. Medalj "För berömliga gärningar", 23K samt krona av 18K. Medalj "Femte Olympiaden Stockholm 1912", silver, vikt 1,2g. Övriga utmärkelsetecken av förgylld metall, slitage, fastsydda.

Åtta utmärkelsetecken, mi...

Hänge längd ca 44mm, bredd ca 32mm, stämplad Jan Lundgren, graverad, ej årsstämplad, 18K Vikt: 36,6 g

Hänge längd ca 44mm, bred...

Se kontorets övriga auktionsvaror