Örhängen Knutar, 18K guld, trefärgad större modell, storlek 12x12 mm, fint skick Vikt: 2,5 g

2 600 kr

(stinablom)

Auktnr SE74.20240730.A25630
Varukategori Guld / Örhängen
Utropspris 1 500 kr
Aktuellt bud 2 600 kr
Stänger 2024-07-30 19:08:04
Provision 390 kr
Frakt 129 kr

Diamantring, 18K guld, 30 st baguetteslipade Diamanter + 47 briljantslipade Diamanter, (77 Diamanter - totalt 1,00ct - stämplat på skenans insida), stämplad K18YG, Ø mellan 17¼ -17½ mm, bredd 1,3 - 12 mm, mycket fint skick Vikt: 3 g

Exklusivt Armband "Magic", 18K vitguld, GEORG JENSEN, design REGITZE OVERGAARD, design nr 1490 , Diamanter 4 x 0,015ct, stämplar GJ 750, längd 18,5 cm bredd 7 mm, dolt lås, mycket fint skick, sparsamt använd, originaletui liksom yttre förvaringsbox medföljer (25,5x6,5x3 cm) Vikt: 28 g

Diamantarmband, guldpläterat silver 925/1000, Diamanter 16 st - totalt 0,08ct, 16 st Agater 4x6 mm, längd knäppt 18,0 cm, bredd 6 mm, mycket fint skick, stenar utan anmärkning, originaletui och äkthetsintyg medföljer Vikt: 15,4 g

Diamantarmband, guldpläter...

Halskedja Pansar, 18K guld, massiv kraftig herrmodell, Balestra Italien, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 51,0 cm, bredd 7 mm, tjocklek 2,5 mm, mycket fint skick Vikt: 84,4 g

Halskedja, 23K guld (965/1000), längd 52,0 cm, kedjans bredd 3 mm, tjocklek 3 mm, fint skick, 1 bath Vikt: 15,2 g

Ring "Fornnordisk stil", kopia av den sk. Sandbyringen från 200-400 e.kr, 18K guld, Ø17½ mm (justerbar skena), bredd 5,5-14,5 mm, Bengt Hallberg Köping, fint skick, Sandbyringen finns att köpa i butik, nypris för liknande (Ljungströms Guld) 14.900 kr Vikt: 8,8 g

Diamantring, 18K guld, 47 Diamanter - totalt 0,15ct, Guldfynd (GHA) 20077420, Ø17,0 mm, bredd 1,5 - 6 mm, fint skick, originalask medföljer, ordinarie nypris hos Guldfynd 7 998 kr Vikt: 2,2 g

Vintage Ring, 8-10K vitguld, 4 naturliga Rubiner, Diamanter 19 x 0,007ct (5 stycken saknas), Ø16,5 mm, bredd 2,5-8,5 mm, uppbyggnad 8 mm, storleksändrad, saknar stämplar Vikt: 5,1 g

Herrur Certina DS Master, Ø40 mm, stål, quartz (nytt batteri), kronograf, 200 meter, referensnummer 536.7161.42, handledsmått max 20 cm, bruksmärken

Herrur Certina DS Master, ...

Diamantörhängen Creoler, 18K guld, Diamanter 60 st x 0,01ct (båda örhängena stämplade 0,30 på stiften), svensk kontrollstämpel, diameter 15 mm, bredd 7 mm, fint skick Vikt: 7,2 g

Diamantörhängen Creoler, ...

Örhängen, ett par "Orkidéer", förgylld metall, längd 22 mm, bredd 16,5 mm, LE CLASSIQUE, originalploppar, originaletui, mycket fint skick, sannolikt oanvända

Örhängen, ett par "Orkid...

Pärlcollier, tvåradig doserad modell, lås i 18K guld, Lapis Lazuli Ø 11 mm, svensk kontrollstämpel, låsets diameter 13 mm, collierets totala längd 56 cm, odlade pärlor Ø3-7 mm, blåvitrosa ton, god lyster, fint skick, några få pärlor med smärre slitage

Pärlcollier, tvåradig dos...

Collier, 18K guld, Rubiner, collierets längd knäppt 44,5 cm, kedjans bredd 2,7 mm, någon sten med lätt slitage, för övrigt i  fint skick Vikt: 23,7 g

Collier, 18K guld, modell med integrerade klot, trefärgad modell, längd 43,5 cm, bredd 1 - 2,3 mm, ett klot går att flytta längs kedjan, de övriga fasta Vikt: 2,6 g

Diamantring, 18K vitguld, Diamanter 9 x ca 0,08ct (graverad .75 insidan skena), delvis strukturmönstrad skena, Ø16½ mm, skenans bredd 3,7 - 8 mm, fattningens storlek 9x9 mm, fattningens höjd ca 9 mm, fint skick, några mikronagg Vikt: 6,4 g

Collier, Jade/Nefrit, lås i silver 925/1000, tillverkare JKa, klot Ø10 mm, längd 72 cm, fint skick utan anmärkning Vikt: 111,5 g

Collier, Jade/Nefrit, lås ...

Halsband med Hänge, silver 925/1000, THOMAS SABO, Cubic Zirconia, kedja längd 45,5 cm, bredd 2 mm, hänge längd inkl. ögla 19 mm, bredd 8,5 mm, både kedja och hänge stämplade, sten utan anmärkning, originaletui medföljer, mycket fint skick, sparsamt använd Vikt: 6,3 g

Halsband med Hänge, silver...

Diamantring Groda, 18K guld, Diamanter 157 st ( två saknas) - stämplad 0,85ct, Safirer 2 st - stämplad 0,28ct, Ø16¾ mm, bredd 1,7 - 25 mm, fint skick Vikt: 5,5 g

Nålhus, silver, blomdekor, längd 48,5 mm, oidentifierad tillverkarstämpel MoM, (nålar medföljer), svensk kontroll/importstämpel, fint skick Vikt: 3 g

Nålhus, silver, blomdekor,...

Hänge - Medaljong, Jade, större modell, graverad dekor med "Fung-huang" den kinesiska fågeln Fenix, andra sidan den kinesiska draken "Lung", diameter Ø60 mm, längd inkl. ögla i silver 68 mm, tjocklek 4 mm, fint skick utan anmärkning Vikt: 32,8 g

Hänge - Medaljong, Jade, s...

Se kontorets övriga auktionsvaror