Collier stavlänk, hänge kors med fasetterade bergkristaller, signerad Wiwen Nilsson (1897-1974), längd: 48,5cm, bredd: 1,8-4,6mm, hängets mått ca 59x29mm, stavarnas längd 11-17,8mm, Lund, år 1941, två nagg på sten, smärre slitage på fasetter, två av stenarna något lösa, troligen kortad länk, silver 925/1000 Vikt: 36,2 g
Auktnr | SE16.20240716.A95550 |
Varukategori | Silver / Kedjor & collier |
Utropspris | 8 000 kr |
Aktuellt bud | 8 400 kr |
Stänger | 2024-07-16 12:20:30 |
Provision | 1 260 kr |
Frakt | 129 kr |