Berlock "stjärna" i 18K guld. Den är Ø 9,3 mm, är 16 mm lång inkl. ögla och väger 0,5g. Stämplad 750.

350 kr

Auktnr SE73.20240620.A17286
Varukategori Guld / Hängen & berlocker
Utropspris 350 kr
Stänger 2024-06-20 19:05:00
Provision 53 kr
Frakt 129 kr

Collier i 21K guld med sju berlocker. Den har ställbar längd 39,5 - 41 cm, är 2,2 mm bred och väger 8,6g. Springring. Stämplad 21C.

Armband i 21K guld med fem berlocker. Det har ställbar längd 15 - 18 cm, är 2,2 mm brett och väger 4,8g. Springring. Stämplat 21C.

Armband i 21K guld med sex berlocker. Det har ställbar längd 17,5 - 19 cm, är 2 mm brett och väger 4,9g. Stämplat 21C.

Krokörhängen i 21K guld. De är 55,7 mm långa och väger 3,7g. Stämplade 21C.

Krokörhängen i 21K guld. ...

Savonettur / fickur Venus i 14K guld i originaletui. Boett Ø 50 mm; stämplad GULD från BOLIDEN. Gravyr på innerlocket av metall: "Från HOLMSUNDS AKTIEBOLAG för uppskattad gärning". Plastglas. Bruttovikt 82,6g inkl. verk & allt. Tygpåse medföljer.

Silvertacka "ENGELHARD LONDON 1 KILO" 1000g 999/1000. Mått 117 x 53 x 15 mm. Nr. C4472

Efva Attling: Berlock "Genie" i silver med justerbar läderrem. Den är 52 x 36,5 mm. Stämplad EFVA, Stockholms stadsstämpel, 925 & signaturstämpel. Originalask medföljer.

Silvertacka "ÄDELMETALL AKTIEBOLAG MALMÖ FINSILVER" 1000g 999/1000. Mått 87 x 50 x 27 mm.

Silvertacka "ÄDELMETALL AK...

Ring i 21K guld. Den är 1,6 - 15,2 mm bred, har ställbar storlek (nu c:a 18½) och väger 1,5g. Stämplad 21C.

Ring i 21K guld. Den är 1,...

X-länksarmband i 18K guld med två berlocker. Det är 19,5 cm långt, 6,2 mm brett och väger 10,8g. Kistlås. Tillverkat 1962 av Hallberg Guldvarufabrik i Köping. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld ...

Ring i 9K guld med 17 diamanter á c:a 0005ct; fattade i vitt guld. Den är 2,2 - 11,5 mm bred, är i storlek 16½ och väger 5,4g. Engelska stämplar & 375.

X-länksarmband i 18K guld med åtta berlocker. Det är 19 cm långt, 7,8 mm brett och väger 20,7g. Kistlås. Stämplat 18K 750.

X-länksarmband i 18K guld ...

Silvertacka "ÄDELMETALL AKTIEBOLAG MALMÖ FINSILVER" 500g 999/1000. Mått 92 x 32 x 30 mm

Silvertacka "ÄDELMETALL AK...

Pansarkedja i 18K guld. Den är 48 cm lång, 3,2 mm bred och väger 15,9g. Karbinhake (stämplad 750). Fint skick.

Ring i 21K guld. Den är 5,2 - 41,6 mm bred, är i storlek 17¾ och väger 5,3g. Stämplad 21K. Ojämnheter.

Ring i 21K guld. Den är 5,...

Klockkedja till fickur; i 18K guld. Den är 35 cm lång, 3,1 mm bred och väger 11,4g. Kattfot.

Ring i 18K guld med stenar fattade i silver (en sten saknas). Den är 1,4 - 5,7 mm bred, är i storlek 17 och väger 1,9g. Ostämplad.

Blåklocka i silver (830/1000): sex kaffeskedar (114 mm). De väger 59,5g tillsammans. Norska och svenska kontrollstämplar. Bruksskick.

Blåklocka i silver (830/10...

Arvsilver i silver (830/1000): sex kaffeskedar (114 mm), tolv efterrättsskedar (150 mm) & sex efterrättsknivar med rostfria blad (175 mm). Skedarna väger 319g tillsammans. Knivarna väger 223g BTO. Norska och svenska kontrollstämplar. Bruksskick.

Diverse ringar 18K 7,7g. Gravyrer.

Se kontorets övriga auktionsvaror