Ring i 18K guld med en orange sten. Den är 2,9 - 14,4 mm bred, är i storlek 14½ (OBS! liten!) och väger 5,5g. Tillverkad 1961 av Inga Malm i Boden. Kattfot.

2 200 kr

Auktnr SE73.20240613.A17198
Utropspris 2 200 kr
Stänger 2024-06-13 19:05:30
Provision 330 kr
Frakt 129 kr

Sex armringar i 21K guld. De är 4 mm breda, har ett innermått på c:a 18 cm (lite ojämna) och väger 81,0g. Stämplade 21K.

Ring i 14K guld med ett genombrutet mönster. Den är 2 - 10,9 mm bred, är i storlek 18¾ och väger 1,8g. Stämplad 585.

Urband / klockarmband i 18K guld. Det har ställbar längd 18 / 18,5 cm, är 18,1 mm brett och väger 51,2g. Viklås. Ojämnheter. Svensk importstämpel & 750.

Armband i silver med hjärtdekor. Det är 19,8 cm långt, 12,1 mm brett och väger 28,2g. Viklås. Oläsliga stämplar.

Armband i silver med hjärt...

Stelt, öppningsbart armband i 18K  guld med ett motiv med två ormar som dricker ur en skål. Samma motiv på andra sidan. Det är 6,5 mm brett, har ett innermått på c:a 17,5 cm och väger 22,6g. Kistlås. Tillverkat 1947 i Stockholm. Tillverkarstämpel K.A. Kattfot.

Stelt, öppningsbart armban...

Pansararmband i silver. Det är 18,5 cm långt, 9,3 mm brett, 3,5 mm tjockt och väger 43,6g. Kistlås. Stämplat 925 FBM.

Ovanligt bismarkarmband i 18K guld. Tretrådiga länkar isf de vanliga två. Det är 20 cm långt, 6,9 mm brett och väger 10,3g. Kistlås. Tillverkat 1954 av  Guldsmycket Röijersten & Cederwall i Stockholm. Kattfot. Lagat i länkarna närmast låset.

Singaporecollier i 18K guld med droppe & kulor. Den är 43 cm lång, 1,3 mm bred och väger 2,7g. Dekoren hänger ner 60 mm. Springring. Från Balestra. Stämplad 750.

Bismarkarmband i 18K guld med åtta berlocker. Det är 20 cm långt, 3,5 mm brett och väger 9,6g bto. Kistlås & säkerhetskedja. Nött / ojämnt.

Herrur Omega Seamaster De Ville i guld på stål utan band. Boett Ø 34 mm. Manuellt urverk. Repigt plexiglas (original). Krona ej original. Ej öppnad.

Defekt armband 21K 4,6g.

Defekt armband 21K 4,6g.

Örhängen i 18K guld med ljusblå stenar. De är 20,9 mm långa och väger 3,4g. Rejäla, trepluttars snurrebussar stämplade ANA, 18K & kattfot..

Örhängen i 18K guld med l...

Berlock i 18K guld med småkristaller. Den är 13,5 mm lång inkl. ögla och väger 0,35g. Stämplad GHA (Guldfynd) 750.

Berlock i 18K guld med små...

Singaporekedja i 18K guld med en cubic zirconia-berlock (Ø 8 mm, går att ta av). Den har ställbar längd 43 / 46 cm, är 1,1 mm bred och väger 2,2g. Springring. Stämplad GHA (Guldfynd) 750. Nypris idag 3.998kr.

Skruvörhängen i 18K guld. De mönstergraverade kulorna är Ø 11 mm. De väger 3,0g. Stämplade 18K & kattfot.

Skruvörhängen i 18K guld....

Dubbelpansarkedja i silver. Den är 45 cm lång, 9,5 mm bred och väger 51,9g. Karbinhake. Stämplad ITALY 925.

X-länkscollier i 18K  guld. Den är 44,5cm lång, 5,1 - 9,6 mm bred och väger 19,9g. Springring. Stämplad ÄSA, 18K & kattfot.

X-länkscollier i 18K guld...

Två udda örhängen i 18K guld. De är Ø 4 resp. 6 mm och väger 0,4g tillsammans. En snurrebuss saknas, men en ny i plast medföljer.

Två udda örhängen i 18K ...

Diverse defekta / graverade smycken 18K 7,0g inkl. stenar.

V-formad ring i 18K guld. Den är 1,7 - c:a 6 mm bred, är i storlek 17¼ och väger 1,3g. Stämplad GFAB 750. Mörk ton.

Se kontorets övriga auktionsvaror