| Ny sökning |   

Snappsglas, Orrefors Djävulsglas, formgivare Gunnar Cyren, 165mm, gul, etikettmärkt, monogramsignerad, Det första glaset, det svarta, kom ut 1996. Ursprungligen skulle endast sju glas ingå i serien, en handjävul och sex hondjävlar. 2001 i samband med Nobelprisets 100-årsjubileum utkom ett mörkgrönt glas med limiterad upplaga. 2008 beslöts att en ny färg skulle utkomma varje år och som endast skulle tillverkas under det aktuella året. För att serien fortsatt skulle innehålla sju glas utgick det lila glaset från standarduppsättningen. Därefter har ett nytt glas (färg) utkommit varje år. 2018 års djävul har färgen brun metallic. Enligt Orrefors är 2018 års glas det sista glaset som utkommer i serien. Vikt: 0 g Skickas med paket.

Snappsglas, Orrefors Djävulsglas, formgivare Gunnar Cyren, 165mm, gul, etikettmärkt, monogramsignerad, Det första glaset, det svarta, kom ut 1996. Ursprungligen skulle endast sju glas ingå i serien, en handjävul och sex hondjävlar. 2001 i samband med Nobelprisets 100-årsjubileum utkom ett mörkgrönt glas med limiterad upplaga. 2008 beslöts att en ny färg skulle utkomma varje år och som endast skulle tillverkas under det aktuella året. För att serien fortsatt skulle innehålla sju glas utgick det lila glaset från standarduppsättningen. Därefter har ett nytt glas (färg) utkommit varje år. 2018 års djävul har färgen brun metallic. Enligt Orrefors är 2018 års glas det sista glaset som utkommer i serien. Vikt: 0 g Skickas med paket.

Snappsglas, Orrefors Djävulsglas, formgivare Gunnar Cyren, 165mm, gul, etikettmärkt, monogramsignerad, Det första glaset, det svarta, kom ut 1996. Ursprungligen skulle endast sju glas ingå i serien, en handjävul och sex hondjävlar. 2001 i samband med Nobelprisets 100-årsjubileum utkom ett mörkgrönt glas med limiterad upplaga. 2008 beslöts att en ny färg skulle utkomma varje år och som endast skulle tillverkas under det aktuella året. För att serien fortsatt skulle innehålla sju glas utgick det lila glaset från standarduppsättningen. Därefter har ett nytt glas (färg) utkommit varje år. 2018 års djävul har färgen brun metallic. Enligt Orrefors är 2018 års glas det sista glaset som utkommer i serien. Vikt: 0 g Skickas med paket.

Aktuellt bud i realtid:

1 900 kr

(hempson)

2024-06-11 14:01:30

Ange ditt maxbud i rullistan nedan:

Objektinformation:

Auktnr SE11.20240611.A33292
Varukategori Keramik, porslin & glas / Övrigt
Kontor Malmö Centralen
Auktionstyp Pantauktion
Utropspris 1 000 kr
Aktuellt bud 1 900 kr
Stänger 2024-06-11 14:01:30
Provision 285 kr
Frakt 129 kr

Skicka en förfrågan till Pantbanken

Tipsa en kompis

Budlista:

Datum Budgivare Bud
11/6 12:29:40 hempson 1900 kr
11/6 13:57:15 mats122 1800 kr
11/6 12:29:40 hempson 1800 kr
11/6 13:57:15 mats122 1700 kr
11/6 12:26:32 hempson 1600 kr
11/6 11:35:53 mats122 1500 kr
31/5 10:36:46 bigbuy 1400 kr
30/5 21:52:52 svedan61 1300 kr
31/5 10:36:26 bigbuy 1200 kr
30/5 21:52:52 svedan61 1200 kr
31/5 10:36:26 bigbuy 1100 kr
30/5 21:52:52 svedan61 1000 kr

Populära auktionsvaror på detta kontor

Louis Vuitton Petite Valise M20468,monogramcanvas med skinndetaljer, axelrem, adresstagg, nycklar, kvitto Köpenhamn Juni-2022 dustbag och kartong medföljer

Louis Vuitton Petite Valise...

2024-07-09 15:11:00

Till auktion

Damur Cartier Santos Ø24mm, automatisk, snr:090617273, stål med länk, längd:16cm, bredd:12mm, med manual i tillhörande dokumentpärm

Damur Cartier Santos Ø24mm...

2024-07-09 15:03:00

Till auktion

Ett par örhängen, Chanel, 10x12mm, i metall med stenar, i etui/påse, tillhörande papper, 2,3 gram

Ett par örhängen, Chanel,...

2024-07-09 14:59:30

Till auktion

Ring vitguld design Chimento, infattad med en ametist 17x17mm och 44 diamanter ca 0,44ctv,  stl 17, bredd: 4-8mm, slitage på ask, garantihäfte medföljer Vikt: 12 g

Ring vitguld design Chiment...

2024-07-09 15:01:00

Till auktion

 Ett par solglasögon Louis Vuitton, Paris Texas Black Z1132W, 93L 53 o 20 140, dustbag, etui, låda, manual, kvitto september  2019 Köpenhamn

Ett par solglasögon Louis...

2024-07-09 15:01:30

Till auktion

Ring slät, stl16½, bredd: 2mm, 20K Vikt: 1,4 g

Ring slät, stl16½, bredd:...

2024-07-09 14:27:30

Till auktion

Vristlänk med stenar, 23-26cm, bredd 1mm, 21K Vikt: 2,5 g

Vristlänk med stenar, 23-2...

2024-07-09 14:08:30

Till auktion

Armband 18cm, bredd: 1-5mm, GHA, 18K  Vikt: 1,4 g

Armband 18cm, bredd: 1-5mm,...

2024-07-09 14:15:00

Till auktion

Collier Lapponia, Barbarell, design Björn Weckström, 65cm, hängdel 50x80mm, STERLING i dustbag och kartong Vikt: 63,8 g

Collier Lapponia, Barbarell...

2024-07-09 14:59:00

Till auktion

Armband med granater, 20,5cm, bredd: 7mm, 900/1000 Silver Vikt: 14,2 g

Armband med granater, 20,5c...

2024-07-09 14:45:30

Till auktion

Collier med granater, 45cm, bredd: 1-6mm, hängdel 20mm, bredd: 12mm, otydlig silverstämpel Vikt: 4,7 g

Collier med granater, 45cm,...

2024-07-09 14:46:00

Till auktion

Ett par örhängen vitguld, 24 mindre diamanter,bredd:10mm ,18K Vikt: 9,5 g

Ett par örhängen vitguld,...

2024-07-09 14:22:30

Till auktion

Armband stelt bredd: 17-30mm, med bärnsten17x25mm, bucklor finns, Silver 925/1000 Vikt: 17,1 g

Armband stelt bredd: 17-30m...

2024-07-09 15:06:00

Till auktion

Ett par örhängen med mabépärla, Ø14mm, 18K  Vikt: 6,1 g

Ett par örhängen med mab...

2024-07-09 15:00:30

Till auktion

Ring vitguld med diamanter, ca 1x0,38ct, ca 50x0,01ct/st, stl 16¾, en diamant saknas, gravyr, 18K  Vikt: 3,9 g

Ring vitguld med diamanter,...

2024-07-09 14:26:30

Till auktion

Figurin Goebel M.J Hummel, Century Collection "Harmony in four parts"/ "Sångkvartetten", Höjd: 25cm, bredd: 23cm, år 1989, nr 126/350, tillhörande samlardokument

Figurin Goebel M.J Hummel, ...

2024-07-09 14:02:30

Till auktion

Ett par örhängen med mabépärla, Ø12mm, 18K Vikt: 5,6 g

Ett par örhängen med mab...

2024-07-09 15:04:30

Till auktion

Kakfat på fot Ø28cm, Höjd: 11 cm, Highland, silverpläterat, smärre bruksskick, Originalkartong  Vikt: 0 g Skickas med paket.

Kakfat på fot Ø28cm, Höj...

2024-07-09 14:05:00

Till auktion

Figurin Goebel M.J Hummel, "The Love Lives On", 1980, höjd: 15,5cm, Västyskland, tillhörande samlardokument  Skickas med paket.

Figurin Goebel M.J Hummel, ...

2024-07-09 14:04:00

Till auktion

Två vaser ur serien Rainbow, Formgivare: Bertil Vallien för Kosta Boda, Höjd: 16,5cm samt 7,5cm  Skickas med paket.

Två vaser ur serien Rainbo...

2024-07-09 14:04:30

Till auktion

Se kontorets övriga auktionsvaror