Auktion pågår nu, 397 st utrop

Träffar: 172   [1] 2 3 ... 9 Nästa »

Figurin Kina, möjligen Guan Yin 1900-talets andra hälft, glaserat lergods, höjd ca 27cm  Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE25.20240908.A3175

Keramik, porslin & glas / Skulpturer Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-09-08 12:23:00

Figurin Kina, möjligen Guan Yin 1900-talets andra hälft, glaserat lergods, visst slitage, höjd ca 27cm  Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE25.20240908.A3176

Stänger: 2024-09-08 12:23:30

2 st Figuriner, Buddha samt Shou Lao, troligen i form av penseltvätt, troligen modern tillverkning, lergods, höjd 6,5cm och 8,5cm  Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE25.20240908.A3177

Keramik, porslin & glas / Asiatiskt Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-09-08 12:24:00

2st troligen Askfat i glaserad keramik med Pandor, troligen 1900-talets senare del, höjd 10,5cm, bredd 13cm  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE25.20240908.A3178

Stänger: 2024-09-08 12:24:30

Figurin

Auktionsnummer: SE25.20240908.A3183

Stänger: 2024-09-08 12:27:00

Ljuslykta Orrefors, Fashion Madison, Ø 14,5cm, Martti Rytkönen Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE6.20240909.A25512

75 kr

Keramik, porslin & glas / Övrigt Västerås

Stänger: 2024-09-09 12:14:30

Skål Orrefors, Ø 23,5cm, höjd 7cm, design Sven Palmqvist, nr. 4046-921 Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE6.20240909.A25513

200 kr

Keramik, porslin & glas / Vaser & skålar Västerås

Stänger: 2024-09-09 12:15:00

Skål Orrefors, Sofiero, ca Ø 20cm, höjd 13cm, nagg finns. Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE6.20240909.A25514

150 kr

Stänger: 2024-09-09 12:15:30

Vas Goebel, Gustav Klimt, Artis Orbis, Stoclet-Fries, ovandel 11x11cm, höjd 25cm Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE6.20240909.A25515

200 kr

Budledare: linden Antal bud: 1

Stänger: 2024-09-09 12:16:00

Vas Kosta Boda, Ernst Billgren, New Friends, höjd 25cm, nr. 7428005, graverad för Nit & Redlighet i Rikets tjänst, träschatull medföljer, Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE6.20240909.A25517

Stänger: 2024-09-09 12:17:00

Gräddkanna, höjd 7cm, möjligen Gjövik glasbruk, Norge, tidigt 1800-tal, blå med vit påklippt kant, optikblåst glas, repor, anfrätt öra

Auktionsnummer: SE16.20240910.A90282

Keramik, porslin & glas / Övrigt Skanstull

Stänger: 2024-09-10 11:00:00

Fat, Ø33cm, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, etikettmärkt, handmålad dekor, glas Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96417

Keramik, porslin & glas / Tallrikar & fat Skanstull

Stänger: 2024-09-10 11:09:30

Ljushållare Ø17cm, hällristningsdekor,

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96545

Stänger: 2024-09-10 12:13:00

Fat,  Ø33cm, hällristningsdekor,

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96546

Stänger: 2024-09-10 12:13:30

Skål på fot, höjd 20cm, Ø23mm, Intermezzo blå, design Erika Lagerbielke, Orrefors, glas, etikettmärkt Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96547

Stänger: 2024-09-10 12:14:00

Kanna/karaff, höjd 16cm, Intermezzo blå, design Erika Lagerbielke, signerad Orrefors, etikettmärkt, glas Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96548

Stänger: 2024-09-10 12:14:30

Skål, höjd 8cm, Ø11,5cm, Corona, design Lars Hellsten, signerad Orrefors, etikettmärkt, kristall  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96549

Keramik, porslin & glas / Vaser & skålar Skanstull

Stänger: 2024-09-10 12:15:00

 Skål, Ø19cm, höjd 8cm, Hallon, Anne Nilssson, signerad Orrefors, kristall Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96550

125 kr

Budledare: squindlypuff Antal bud: 2

Stänger: 2024-09-10 12:15:30

Ljuslykta, höjd 6,5cm, Hallon, design Anne Nilsson, Orrefors, kristall Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96551

75 kr

Stänger: 2024-09-10 12:16:00

Skål på fötter, Ø19cm, höjd 8,5cm, Ultima Thule, design Tapio Wirkkala, inspirerad av Lapplands smältande is, iittala, klarglas Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE16.20240910.A96552

Stänger: 2024-09-10 12:16:30

[1] 2 3 ... 9 Nästa »